Ebubekir Sifil’in ilmi ve Eliaçık’ın sloganları

Ebubekir Sifil Hoca ve İhsan Eliaçık geçenlerde Hilal Kaplan’ın sunduğu “Muhalif” programına katıldılar. O programda bir tarafın ilmi konuştu diğer tarafın ezberleri ve sloganları;

Reklamlar

Ağustos 15, 2011 tarihinde Genel içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 4 Yorum.

  1. Admin, bu ne demek, lütfen açınız. “Sosyalist ülkeler insanlarının tüketimlerini kısıtlamaya çalışır zira tüketmek varolmaktır. Tüketen insan -israf eden, har vurup harman savuran değil- özgür insandır. Kapitalizm bunu korur.” tüketmek varolmaktır???

    • Tüketmek dediğimiz eylem bireyin kendi emeği üzerinde söz sahibi olması demektir. Birey emeğini belli bir ücret karşılığında satar, bu ücretle de “tüketim” eylemini gerçekleştirir. Eğer tüketim özgürlüğü/hakkı varsa birey “vardır” çünkü o kendi emeğinin efendisi demektir ama tüketim özgürlüğü yoksa birey -Marx’ın tabiriyle- “kendi emeğine yani kendisine yabancılaşmıştır”. Marx bu argümanı kendi amaçları için kullanıyordu ama bir hakikat var ki; tüketme hakkı olmayan insan, kendi emeğine, kendine yabancılaşan insandır, kendine yabancılaşan insan da “varla yok” arasındadır bunun için tüketme hakkı hayatidir.

      Orada “Tüketmek var olmaktır” yerine “tüketme hakkına sahip olmak var olmaktır.” deseymişim daha doğru bir ifade olurmuş aslında.

  2. Sığ bakmam sonucu (bilgimin de azlığı bir sebep) bu şekilde düşünmemiştim. Teşekkürler. Bence diğergamlık = varolmak.

  3. Kendi emeğini insan seve seve başkaları için kullanıyorsa bu insan var demektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: